Mi okozza a nyelv lila diszkolorációját?

A lila nyelv lehetséges okai

Vários lehetséges okai vannak a nyelv lila diszkolorációjának, mindegyiknek saját specifikus alatta fekvő állapota van.

1. Cianózis

A cianózis a bőr, a nyálkahártya vagy a körömágy kékes vagy lilaesz diszkolorációját jelenti a vérben levő oxigén hiánya miatt. Amikor a vér oxigénszintje jelentősen csökken, a vér sötétebbnek tűnik, ami lila vagy kékes árnyalatot eredményez a test különféle részein, beleértve a nyelvet is. A cianózist több alatta fekvő betegség is okozhat, például:

  • Légzési problémák, beleértve a tüdőgyulladást, asztmát, krónikus obstruktív tüdőbetegséget (KOAH) vagy a.fulladást.
  • Szíverősségi zavarok, mint a kongesztív szívbetegség vagy aritmiák, amelyek befolyásolják a szív oxigénes vérrel való hatékony szivattyúzását.
  • Vérszegénység, amely az egészséges vörös vértestek hiányát vagy a rendellenes hemoglobin jellegzi, ami csökkenti a vér oxigénszállító képességét.
  • Egyes gyógyszerek, mint a nitrátok vagy bizonyos kemoterápiás anyagok is okozhatnak ideiglenes cianózist.

2. B12-vitamin hiány

A B12-vitamin (kobalamin) elengedhetetlen a vörös vértestek termeléséhez és az idegrendszer működéséhez. Egy súlyos B12-vitamin hiány különböző tüneteket okozhat, beleértve a sima, lila-piros nyelvet. A lila diszkoloráció a nyelv papilláinak (a nyelv felületén lévő apró dörzsék) szerkezetének és működésének változásai miatt jön létre. B12-vitamin hiányában a nyelv fényes, atrofikus (papillák nélküli) és lila színűvé válhat.

3. Kawasaki-betegség

A Kawasaki-betegség elsősorban kisgyermekeket érint, és a vérsebek gyulladásával jár. Jellemzője a „epernyelv” kialakulása. A Kawasaki-betegség korai, akut fázisában a nyelv piros és duzzadt lehet, emelt papillákkal, eper felületét utánzóan. A pirosság a gyulladás előrehaladtával vagy visszahúzódásával lila diszkolorációvá fejleszthetődik.

4. Addison-betegség

Az Addison-betegség, más néven primáris vesekéregi elégtelenség, akkor lép fel, ha a vesekéreg nem termel elegendő kortizolt és aiszteront. Sok tünete között van a bőr hyperpigmentációja (elsötétedése) bizonyos területeken, beleértve a nyelvet is. A nyelv barnás vagy lila pigmentációt fejleszthet ki.

Döntsd el, ha a nyelved lila diszkolorációját vagy más aggályos tünetet észreveszel, orvossal vagy egészségügyi szakemberrel konzultálj. Az alatta fekvő okot fel kell ismerni és a specifikus állapot alapján kezelni kell.